Dzianisz

Dzianisz

           Wieś Dzianisz leży po północnej stronie Pasma Gubałowskiego nad malowniczym potokiem Dzianiskim. Nazwa wywodzi się z wołoskiego i oznacza  rzekę w dolinie.

            Wieś została założona w 1619 r. przez Walentego Pietrzykowskiego. Nad wsią wznosi się góra Ostrysz (1025 m n.p.m.), z której roztacza się piękny widok na Tatry i Babią Górę. Z centrum wsi można na Ostrysz można wejść w ciągu kilku minut.   

            Miejscowość ma charakter rolniczy, ale dysponuje również pokojami gościnnymi dla turystów. Jest to wymarzone miejsce wypoczynku dla osób szukających spokoju, ponieważ nie leży przy głównym szlaku komunikacyjnym z Krakowa do Zakopanego, lecz nieco z boku. Jednocześnie blisko stąd do Tatr, Zakopanego, Chochołowa, na Słowację.

            Dzianisz znany jest z twórców ludowych kultywujących tradycje hafciarskie, muzykanckie oraz ze stolarstwa artystycznego, snycerstwa, a nawet z budowy góralskich powozów.

            Co roku jesienią odbywają się „Wykopki w Dzianiszu”, na których warto spróbować lokalnych przysmaków z ziemniaków nazywanych tu rzepą.

                                                                                                                                                   Opracowanie: Zofia Czuj


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.